Rock & Rap
HoşqeLDin ziYaretçi ForuMuMuza Üye OLmAk İçİN TıkLa

Join the forum, it's quick and easy

Rock & Rap
HoşqeLDin ziYaretçi ForuMuMuza Üye OLmAk İçİN TıkLa

Rock & Rap
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Rap eşliğinde Ders işliyorlar :D

2 posters

:Ğ:Ğ: Rap eşliğinde Ders işliyorlar :D

Mesaj tarafından *mehmet* Perş. Ağus. 06, 2009 4:26 am

Şu an sadece Fen Bilgisi dersinde uyguladığı "Rap eğitimi", Türkçe, Matematik, İngilizce ve Sosyal Bilgiler dersi için de uyarlayacağını bildiren 28 yıllık öğretmen ODTÜ Kimya Mühendisliği Bölümü mezunu Mustafa Koca, bu projenin patentini almak için Türk Patent Enstitüsü ile TÜBİTAK"a başvuracağını söyledi.

Bu sistemi 8- 16 yaş grubundaki öğrencilerde uyguladığını bildiren Mersin Özel Seçkinler Dershanesi Kurucu Müdürü Koca, "İşleyeceğimiz dersin konusunu bilgisayarda slaytlandırıyorum. Ders anlatımını da rap şarkıların sözleri gibi seslendiriyor, öğrencilerle birlikte rap yaparak dersi anlatıyorum. 5-6 yıldır bu sistem üzerinde çalışıyorum. Öğrencinin heyecan duymasını, adrenalin salgılamasını, beynin erken uyarılmasını, derse adaptasyonlarını sağlıyorum. Öğrencilerimin raplı uygulama sırasında topladıkları 6-7 dakikalık dikkat süresi içinde biz eğitim işini bitiriyoruz" dedi.

Şiirsel anlatımın düz anlatıma göre daha verimli olduğunu düşünerek "Rap eğitimi" hayata geçirdiğini vurgulayan Koca, şunları söyledi:

"Bir ders anlatırken çocuklara duygu yoğunluğunun aktarılması gerekir. Daha önce bazı konuları şiirleştirmiştim. Daha sonra çocukların rap şarkılara ilgisini, duygularının yoğunluğunu fark ettim. Bu kez rapla ders işlemeyi kararlaştırdım ve bu projeyi hayata geçirdim, başarı elde ettim. Temel bilgiler uzun süreli olarak hafızaya daha iyi aktarılıyor. Düz anlatımda sağlanacak kalıcılık yüzde 10 iken, bu sistemde kalıcılığın yüzde 90`lara çıktığını gözlemledim. Bir diğer yararı da 40 dakikada anlatılan dersin birkaç dakikada anlatılıyor olması, çocukların dikkatlerinin en yoğun olduğu zamana denk gelmesi ayrı bir şans."

Rap eşliğinde ders işlemenin kendilerine büyük keyif verdiğini bildiren öğrenciler de, "Rap yaparak işlediğimiz konuları daha iyi hatırlıyor, soruları ve problemleri daha çabuk çözüyoruz" dedi.
*mehmet*
*mehmet*
Moderatör
Rap eşliğinde Ders işliyorlar :D Stars11

Ruh HaLi : Rap eşliğinde Ders işliyorlar :D Defaul10
Mesaj Sayısı Mesaj Sayısı : 325
Başarı Puanı Başarı Puanı : 418
Rep Rep : 3
Doğum tarihi Doğum tarihi : 19/09/93
Kayıt tarihi Kayıt tarihi : 22/07/09
Yaş Yaş : 30
Nerden Nerden : ,ø¤º°ĸαf ∂αğιи∂αи°º¤ø.
İş/Hobiler İş/Hobiler : iş=öğя€иci /hσbi=ßilgisαyαя,я€sim
Lakap Lakap : ,ø¤º° ŲЯQ¶ °º¤ø.

HaFTaNıN ÜyEsİ
HafTanın En çALışkan ÜyeSi HafTanın En çALışkan ÜyeSi:
Rap eşliğinde Ders işliyorlar :D Imgleft0/0Rap eşliğinde Ders işliyorlar :D Emptybarbleue  (0/0)

http://cid-6bf78048ebe72405.spaces.live.com/

:Ğ:Ğ: Geri: Rap eşliğinde Ders işliyorlar :D

Mesaj tarafından qRaLiCe Çarş. Ağus. 26, 2009 5:55 pm

keŞke Bizdede mümkün oLabiLseydi Her derS sagopa dinLerdim xD
qRaLiCe
qRaLiCe
Süper M0deratör
Süper M0deratör

Ruh HaLi : Rap eşliğinde Ders işliyorlar :D Melek10
Mesaj Sayısı Mesaj Sayısı : 199
Başarı Puanı Başarı Puanı : 334
Rep Rep : 3